مکمل ورزشی

بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی

بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی

بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی کدام است؟

در دنیای ورزش و به ویژه بدنسازی یکی از موضوعات مهم نزد ورزشکار عضله سازی است. تجربه به خوبی نشان داده است که تمرین مداوم و منظم خود بهترین کمک را به مقوله عضله سازی می کند. ولی طبیعی است که خیلی از ورزشکاران به دلایل مختلف که یکی از آنها سرعت بخشیدن به این موضوع است، بروند سراغ مکمل برای عضله سازی. از آنجا که تنوع و تعداد مکمل های بدنسازی زیاد است، سوال مهمی که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید، این است که بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی چه مکملی است؟

 ممکن است هر ورزشکاری در انتخاب بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی، دچار تردید شود. توصیه مهمی که وجود دارد این است که ورزشکارانی که با دنیای مکمل ها آشنایی ندارند، خودسر تصمیم نگیرند و حتما با مربی خودشان مشورت کنند. در انتخاب مکمل های ضروری برای عضله سازی شاید بعضی ها دچار اختلاف نظر باشند. اما مکمل هایی وجود دارند که هیچ کس نمی تواند تاثیرشان بر این موضوع را انکار کند.

 پیش از اینکه برویم سراغ معرفی و بررسی بهترین مکمل های عضله سازی باید بدانیم که در بدن انسان زمانی عضلات شکل و قدرت می گیرند که میزان کالری که بدن دریافت می کند از میزان کالری که می سوزاند بیشتر باشد و بعد اینکه مصرف پروتئین بالا باشد و در آخر ورزشکار تمرین منظم و مناسبی در راستای به چالش کشیدن عضلات داشته باشد.

معرفی بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی و چند مکمل دیگر:

 • کراتین

کراتین میتواند بهترین مکمل برای عضله سازی باشد. بیشتر کارشناسان، محققان و پزشکان حوزه ورزش هم همین نظر را دارند.

کراتین ماده ای است که به خودی خود در بدن انسان تولید می شود و وظیفه اش رساندن انرژی به عضلات است. اما با این حال خیلی ها برای قدرت بخشیدن بیشتر به عضلاتشان و به عبارت دیگر برای عضله سازی به سراغ مکمل کراتین می روند. هر چه قدرت عضلات بیشتر شود ورزش و تمرین می تواند تاثیر بیشتر و بهتری بر بهبود سلامت جسمانی فرد بگذارد، به همین دلیل است که انتخاب اول خیلی از ورزشکاران مکمل کراتین است.

یکی دیگر از کارهایی که کراتین می تواند در بدن انجام دهد آبرسانی به سلول های عضلانی است. برخی از تحقیقات هم نشان می دهد که کراتین در کاهش تجزیه پروتئین های ماهیچه بدن مؤثر است. پس در دیدگاه کلی کراتین ماده ای است که می تواند در افزایش توده های عضلانی بسیار مؤثر باشد و شاید بتوان گفت در این زمینه کراتین معروفترین و بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی است. کراتین پودری مونوهیدرات محبوبترین نوع این مکمل است.

مکمل های ضروری برای عضله سازی

 • مکمل های پروتئینی گزینه ای بسیار خوب برای عضله سازی

همانطور که گفتیم پروتئین نقشی اساسی در شکل گیری عضلات و همچنین قدرت بخشیدن به آنها دارد. همچنین پروتئین می تواند یک حجم دهنده عالی برای عضلات باشد پس شما برای عضله سازی باید میزان پروتئین بیشتری نسبت به آن میزان پروتئینی که طی فرآیندهای طبیعی در بدنتان شکسته می شود، دریافت کنید.

 • پروتئین وی

پروتئین وی را می توان به جرات در کنار کراتین بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی دانست. این پروتئین که از شیر تهیه می شود، خیلی زود هضم شده و به سرعت به عضلات منتقل می شود. پروتئین وی سرشار از آمینو اسیدها  است. پروتئین وی برای قبل و بعد از تمرین مناسب است.

پروتئین کازئین هم می تواند گزینه ای عالی برای عضله سازی باشد. این پروتئین در شیر گاو بسیار یافت می شود.

همچنین از دیگر مکمل های پروتئینی می توانیم به آب پنیر و پروتئین سویا اشاره کنیم.

 • مکمل های آمینو اسید

مکمل های آمینو اسید پس از مکمل های کراتین و مکمل های پروتئینی از بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی به شمار می رود. لوسین، ایزولوسین و والین که به آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) معروفند، برای ساخت و ترمیم بافت های ماهیچه ای ضروری اند.

 • مکمل بدنسازی گلوتامین

گلوتامین که در پلاسما و عضله های بدن انسان یافت می شود یک آمینو اسید غیر ضروری بوده و از تجزیه شدن عضلات جلوگیری می کند. همچنین گلوتامین بر ترشح هورمون رشد در بدن تاثیر فراوانی دارد. همچنین تحقیقات نشان داده است که این ماده باعث چربی سوزی هم می شود.

 • مکمل گینر

گینر در اصل مکملی است برای اضافه وزن و افزایش حجم عضلات. این مکمل از مقادیر زیادی کربوهیدرات یا قند و همچنین پروتئین تشکیل می شود.

 • مکمل های مولتی ویتامین

مکمل های مولتی ویتامین حاوی مقادیر زیادی ویتامین هستند. این نوع مکمل ها بسیار متنوع هستند و در کنار تمرین مناسب و رژیم غذایی خوب می توانند بسیار کمک کننده باشند. از معروفترین مولتی ویتامین ها می توان به مولتی ویتامین مینرال کارن، اپتی من و اپتی وومن اشاره کرد.

 • مکمل زد ام ای

مکمل زد ام ای از منیزیم، روی و ویتامین ب 6 تشکیل می شود و باعث افزایش سطح تستوسترون می شود و می تواند به افزایش حجم عضلات و قدرت آنها کمک کند.

 • مکمل بتاآلانین

بتاآلانین یک آمینو اسید غیر ضروری است که بر خلاف آمینو اسیدهای دیگر بدن از آن برای ساخت پروتئین بهره نمی برد. مصرف این مکمل می تواند به بهبود عملکرد تمرین و افزایش قدرت ورزشکار منجر شود.

اگر می خواهید این نوع مکمل ها تاثیر بهتر و بیشتری داشته باشند توصیه می شود که آنها را با هم مصرف کنید.

بهترین مکمل های چربی سوزی

در این بخش به طور اجمالی می خواهیم بپردازیم به بهترین مکمل های چربی سوزی.

همانطور که عضله سازی برای خیلی از ورزشکاران موضوع مهم و قابل اعتنایی است، چربی سوزی هم برای برخی از ورزشکاران و بدنسازان مقوله ای مهم است. شاید کمتر ورزشکاری در دنیا دوست داشته باشد، بافت های بدنش پوشیده از چربی های مضر باشد. بنابراین خیلی ها درصدد اند که در کنار ورزش منظم و مداوم‌ شان چربی سوزی کنند.

از بهترین مکمل های چرب سوزی می توان به قرص چربی سوز ال کارنیتین که یک آمینو اسید غیر ضروری است، مکمل سی ال ای، مکمل کولین، چربی سوز آلفا لیپوئیک اسید و همچنین کافئین اشاره کرد.

بهترین عضله ساز طبیعی

بهترین عضله ساز طبیعی

قطعاً در کنار ورزش مناسب و منظم یک رژیم غذایی خوب می تواند به بهبود کیفیت زندگی و سلامت ورزشکاران منجر شود. همانطور که گفتیم پروتئین یک منبع خیلی مهم برای شکل گیری بافت های عضله است. پس منابع غذایی حاوی پروتئین بهترین عضله ساز طبیعی هستند. پس باید بدانیم که ما با رژیم مناسب و خوب می توانیم بهترین منابع عضله ساز را دریافت کنیم.

 • تخم مرغ: تخم مرغ که خود منبع بزرگی از پروتئین است دارای منابع مغذی بسیاری از جمله ویتامین b می باشد یک عضله ساز طبیعی و فوق العاده است. تخم مرغ منبع مهمی از لوسین که خود جزء آمینو اسیدهای شاخه دار است، می باشد.
 • سینه مرغ: سینه مرغ هم یک منبع فوق العاده از پروتئین است که به عنوان یک عضله ساز عالی شناخته می شود.
 • ماهی سالمون: ماهی سالمون دارای اسیدهای پرچرب امگا 3 و چندین ویتامین مختلف است و یک گزینه خوبی برای عضله سازی است.
 • همچنین میگو، ماست یونانی، گوشت گاو، تن ماهی و سویا هم می توانند عضله سازهای طبیعی فوق العاده ای باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *