مکمل ورزشی

تاثیر پروبیوتیک ها در بدنسازی

تاثیر پروبیوتیک در بدنسازی

پروبیوتیک ها امروزه به یکی از موارد مهم و جدی در بدنسازی تبدیل شده اند و ورزشکاران و بدنسازان بسیاری از این ماده استفاده می کنند. ما در این مقاله از وب سایت رونی کلمن قصد داریم تا به صورت کامل و مختصر درباره تاثیر پروبیوتیک ها در بدنسازی صحبت بکنیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید و برایتان مفید باشد.

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها در اصطلاح به موجودات بسیار ریز و میکروسکوپی گفته می شود که انسان با خوردن مواد غذایی و یا مکمل های ورزشی پروبیوتیکدار می تواند باعث تغییر میکروبیوم دستگاه گوارشی خود شود که این کار با بهبود و افزایش سطح سلامت همراه است. با داشتن این باکتری های مفید در بدن می توان از تکثیر و بیشتر شدن باکتری های بیماری زا جلوگیری کرد که این کار نیز به عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن انسان و گوارش بهتر غذا کمک شایانی می کند. اکثر اوقات به پروبیوتیک ها، باکتری های مفید روده نیز گفته می شود.

پروبیوتیک ها چگونه عمل می کنند؟

وظیفه اصلی پروبیوتیک، افزایش سطح سلامت انسان است. وقتی انسان بیمار می شود، تعداد باکتری های مضر بالا می رود و این وضعیت، بدن انسان را از تعادل خارج می کند. باکتری های مفید در این وضعیت برای برگرداندن تعادل بدن فرد تلاش می کنند و باعث می شوند تا فرد حال بهتری داشته باشد.

انواع پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها مانند ماده های دیگر انواع مختلفی دارد. انواع پروبیوتیک ها شامل :

 • لاکتوباسیل ها : مثل acidophilus و lactobacillus و lactobacillus GG است.
 • بی فیدو باکتری ها : مثل bifidobacterium و bifidus می باشد.
 • در میان پروبیوتیک ها مخمرها وجود دارد که از انواع آن ها می توان saccharomyces و boulardii را نام برد.

این پروبیوتیک ها تاثیرات بسیار مثبتی دارند که از مهم ترین و بهترین آن ها در امر پیشگیری و درمان، می توان به درمان اسهال و درمان عفونت واژن اشاره کرد.

مزایا و ویژگی های پروبیوتیک ها

 • به بدن انسان کمک می کند تا غذا را بهتر هضم کند.
 • کمک می کند تا باکتری های مضر از کنترل خارج نشود و باعث به وجود آمدن بیماری در فرد نشود.
 • باعث کمک به ساخت ویتامین در بدن می شود.
 • از سلول های روده برای جلوگیری از وارد شدن باکتری به آن پشتیبانی می کند.
 • به بهتر جذب شدن و تجزیه داروها کمک می کند.

چرا باید برای عضله‌سازی و افزایش قدرت از پروبیوتیک‌ها استفاده کنید؟

عضله سازی با پروبیوتیک ها

 • بهبود وضعیت روده

ورزشکاران می توانند با مصرف پروبیوتیک وضعیت سلامت روده خود را افزایش دهند و روده خود را در برابر مصرف مکمل های سنگین غذایی مقاوم کنند. مصرف مکمل های ورزشی سنگین و مصرف غذاهای پر چرب می تواند آسیب خیلی جدی و جبران نا پذیری را به روده وارد کند که ورزشکاران می توانند با مصرف پروبیوتیک از این اتفاق جلوگیری کنند.

 • جذب بهتر مواد غذایی

یکی دیگر از مزایا و تاثیر پروبیوتیک ها در بدنسازی، جذب بهتر مواد غذایی است. این کار در نتیجه باعث کمک به عضله سازی و بالا رفتن قوا می شود. ورزشکاران و بدنسازان زیادی برای رشد عضلات خود از این محصول استفاده می کنند.

آیا میدانید بهترین مکمل برای عضله سازی کدام است؟

 • بالا بردن انرژی

مورد دیگری که در استفاده از این محصول وجود دارد، بالا بردن انرژی و تحمل است. پروبیوتیک ها با تاثیرات مثبتی که در روند تغذیه انسان می گذارند باعث بالا رفتن انرژی و تحمل در ورزشکاران می شود. از تاثیرات مثبت می توان به جذب و کمک به ساخته شدن انواع ویتامین ها و مواد مغذی در بدن اشاره کرد.

 • افزایش آنتی اکسیدان

یکی از مواردی که در ابتدای مقاله به آن ذکر شد انواع پروبیوتیک بود. باکتری مفید لاکتوباسیلوس یکی از مواد پروبیوتیک است که برای بدن بسیار مفید است. از مزایای این باکتری می توان به دفع سموم بدن و افزایش مقدار آنتی اکسیدان بدن اشاره کرد. آنتی اکسیدان از مواردی است که بسیار برای سلامتی و تندرستی ورزشکاران و بدنسازان ضروری است.

حال یک سوال که پیش می آید این است که آنتی اکسیدان دقیق چه تاثیری بر روی عضله سازی و افزایش قدرت در بدنسازان می گذارد؟ با بالا بودن سطح آنتی اکسیدان بدن، سطح استرس اکسیداتیو کاهش می یابد. با بالا بودن استرس اکسیداتیو، ریکاوری بعد از داشتن یک تمرین شدید بسیار کند می شود و ممکن است که به عضلات فرد آسیب برسد پس هر چقدر آنتی اکسیدان بدن بیشتر باشد مدت ریکاوری کمتر است.

 • ریکاوری سریعتر عضلات

محققان با آزمایش هایی که بر روی باکتری های موجود در پروبیوتیک ها داشتند، به این نتیجه رسیدند که مصرف این باکتری ها باعث افزایش قدرت و استقامت عضلات می شود. با افزایش قدرت و استقامت، بدنساز می تواند تمرین با کیفیت بیشتر و سنگین تریی داشته باشد تا سطح بدنی خود را افزایش دهد در نتیجه افزایش آنتی اکسیدان فرد می تواند با داشتن یک تمرین سنگین، عضلات خود را سریع برای تمرین سنگین بعدی ریکاوری کند.

پروبیوتیک ها در چه مکمل های بدنسازی و یا غذاهایی یافت می شود؟

پروبیوتیک ها در چه مکملها و غذاهایی یافت می شوند

پروبیوتیک ها در انواع مختلفی از مکمل های پروتئینی فروشگاه رونی کلمن وجود دارد. ورزشکاران می توانند با مصرف مکمل های بدنسازی موجود در فروشگاه رونی کلمن از تاثیرات مثبت پروبیوتیک ها بهره لازم را ببرند. پروبیوتیک ها علاوه بر مکمل های بدنسازی، در مواد غذایی مانند ماست، دوغ، کلم، پنیر و … وجود دارد.

سعی کنید در مصرف ماست از ماست های خانگی مخصوصا با شیر بز استفاده کنید زیرا در شیر بز مقدار قابل توجهی از باکتری های اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس است. شما می توانید از شوری ها نیز به عنوان مواد غذایی پروبیوتیک دار استفاده کنید. شوری ها فقط شامل مواد شور مثل خیارشور نمی شود و در بعضی از سبزی ها نیز وجود دارد.

در کلام آخر، پروبیوتیک ها موادی بسیار مفید با تاثیرات عالی هستند که نیاز هر ورزشکار و بدنسازی برای افزایش سلامت و وضعیت جسمانی اوست.

امیدواریم شما عزیزان از خواندن مقاله تاثیر پروبیوتیک ها در بدنسازی لذت برده باشید و برایتان مفید بوده باشد. شما دوستان می توانید برای خرید محصولات شرکت رونی کلمن، مشاوره و … با ما از طریق راه های ارتباطی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *